Czyszczenie okapu – jak wyczyścić okap kuchenny?

Okap odpowiada za odprowadzanie oparów powstających w trakcie gotowania. Tym samym  gromadzi się na nim także tłuszcz, który z czasem może utrudniać działanie całego urządzenia. Ważne jest zatem regularnie czyszczenie okapu, zapewniające jego maksymalną wydajność. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się jak wyczyścić okap kuchenny szybko i skutecznie.

Jak czyścić okap kuchenny – ważna jest regularność

Jak w przypadku innych urządzeń, tak również korzystając regularnie z okapu, nie należy zapominać o jego częstym czyszczeniu. Optymalne odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi to 7-14 dni. Równie ważne jest także cykliczne wymienianie filtrów, które z czasem się zużywają i przestają spełniać swoją funkcję.

Czym czyścić okap?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okapów. Należy szukać środków odpowiednich do rodzaju posiadanego okapu, ponieważ inne preparaty są dedykowane do okapów szklanych, a inne do tych wykonanych ze stali nierdzewnej. Zwykle produkty są dostępne w postaci pianek oraz sprayów. Możemy również wyczyścić okap domowymi sposobami, o których przeczytasz poniżej.

Jak wyczyścić okap kuchenny ze stali nierdzewnej za pomocą octu?

Ta metoda sprawia, że okap kuchenny ze stali nierdzewnej pięknie się błyszczy po wyczyszczeniu. Sposób jest uniwersalny i sprawdzi się również do czyszczenia okapów wykonanych z innych tworzyw. Zanim rozpoczniesz czyszczenie okapu, pamiętaj o jego odłączeniu z zasilania. Następnie zdejmij kratkę i przygotuj ocet, wodę, butelkę z atomizerem, gąbkę oraz ręcznik kuchenny. Wlej wodę oraz ocet do butelki z atomizerem w równych proporcjach, wystarczy ¼ szklanki octu oraz wody. Spryskaj powierzchnię okapu i pozostaw mieszankę na kilkanaście minut. Następnie szoruj okap za pomocą gąbki i na koniec przetrzyj go suchym ręcznikiem papierowym. Podobnie postępuj z kratką. Jak umyć okap, który jest mocno zabrudzony? Jeśli nie czyściłeś okapu od kilku miesięcy lub lat, konieczne będzie namoczenie kratki okapu na minimum godzinę w wodzie wymieszanej z octem w równych proporcjach. Dzięki temu zabrudzenia namiękną i łatwiej będzie można je usunąć z pomocą twardej strony gąbki.

Jak wyczyścić okap kuchenny oliwką?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak czyścić okap kuchenny zabrudzony warstwą tłuszczu innym tłuszczem. Jest to jednak dobra metoda do cotygodniowego czyszczenia okapu, ponieważ jak powszechnie wiadomo, olej rozpuszcza olej. Podobne metody stosuje się na skórę włosów oraz twarzy, aby zmniejszyć wydzielanie się sebum, czyli łoju. Czyszczenie okapu kuchennego oliwką można wykonać na przykład przy użyciu oliwy z oliwek. Oliwkę należy nałożyć za pomocą gąbki, a następnie przyłożyć zwilżoną w gorącej wodzie ściereczkę. Można ją pozostawić na kilka minut, jeśli nagromadził się większy osad z tłuszczu. Następnie należy zdjąć ściereczkę, usunąć resztki brudu gąbką i wypolerować powierzchnię okapu za pomocą suchego ręcznika papierowego i resztek oliwki. Efekt błysku gwarantowany!

Już wiesz, jak wyczyścić okap kuchenny szybko i skutecznie. Ostatecznie do mycia możesz wykorzystać również wodę z odrobiną płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, że czyszczenie okapu wpływa nie tylko na bezproblemową pracę urządzenia, ale również chroni je przed wieloma usterkami.